Zadzwoń: +48 501 262 022

Aspol

Od kilkunastu lat zajmuje się szeroko rozumianym zagadnieniem odzysku ciepła. Jednym z nich jest odzysk ciepła z wentylacji, gdzie od 1997 r. zdobywaliśmy doświadczenie w zakresie projektowania instalacji z odzyskiem ciepła, jak i fizycznego jej montażu. Przez cały ten okres dział projektowy Spółki, współpracował z naszymi partnerami z rynków Skandynawskich, czego rezultatem było rozpoczęcie w 2004 r. własnej produkcji rekuperatorów o nazwie WindMaker® rekuperator Aspol

W chwili obecnej Spółka Aspol-FV nie zajmuje się już “wykonawstwem”, jednak zdobyte przez te lata doświadczenie pozwoliło nam na stworzenie przemyślanej oferty, umożliwiającej naszym Partnerom wykonanie kompletnej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w ramach jednego systemu A-FV Wentylacja.

ASPOL-FV jest producentem rekuperatorów nowej serii RAPTOR, które pod względem technicznym, funkcjonalnym oraz wizualnym są jednymi z najbardziej dopracowych urządzeń w swojej klasie. Omawiana seria rekuperatorów jest dedykowana do małych oraz średnich instalacji RAPTOR 500 (do 500 m3/h), RAPTOR 700 (700 m3/h) oraz RAPTOR 1000 (do 1000 m3/h). Każdy rekuperator jest w standardzie wyposażony w automatykę oraz programator tygodniowy z kablem o długości 15 metrów.

Najważniejsze cechy urządzeń WindMaker® RAPTOR:

Wymienniki przeciwprądowe renomowanej firmy KLINGENBURG

zaliczają się do grupy wymienników płytowych o sprawności sięgającej nawet 91%. Tak wysoka sprawność wynika z ich budowy. W wymiennikach przeciwprądowych powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu wydłuża się czas przekazywania energii cieplnej przez powietrze wywiewane. Jedną z ważniejszych cech wymiennika przeciwprądowego jest znaczące ograniczenie jego “szronienia”. Wynika to z faktu, iż powietrze usuwane z pomieszczenia zostaje schłodzone do temperatury wyższej tylko o kilka stopni od temperatury powietrza zewnętrznego. W wymiennikach przeciwprądowych nie dochodzi do zjawiska mieszanie powietrza.

Automatycznie sterowany by-pass

Jako rozwiązanie standardowe w każdym rekuperatorze RAPTOR jest wbudowany automatycznie sterowany by-pass powietrza nawiewanego z filtrem działkowym G3 (otwarcie przepustnicy by-pass powoduje automatyczne zamknięcie przepustnicy na wymiennik). Przepustnica by-pass w sposób efektywny pod względem energetycznym wykorzystuje powietrze zewnętrzne poprzez kierowanie bezpośrednio do pomieszczeń lub przez wymiennik ciepła. Sterowanie przepustnicą by-pass prowadzone jest w sposób automatyczny wykorzystując algorytm w którym zapisane jest porównanie danych otrzymywanych z wbudowanych czujników temperatury powietrza świeżego, nawiewanego oraz wywiewanego z pomieszczeń. Siłownik przepustnicy steruje jednocześnie dwoma klapami (otwieranie / zamykanie by-pass’u i zamykanie / otwieranie wejścia powietrza świeżego na wymiennik).

Zastosowanie wentylatorów EC

Zastosowanie wentylatorów EC – elektronicznie komutowanych firmy EBM PAPST, których technologia wykonania umożliwia niskie zużycie prądu oraz wysoką wydajność. Tworzywowe wentylatory czołowego producenta na świecie charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością; Automatyka umożliwia płynną regulację wentylatorów od 30% do 100% z nastawą co 5% oraz balans wydajności wentylatora nawiewanego do wywiewanego +/- 25%.

Autorska automatyka

Autorska automatyka, która jest efektem pracy i wieloletniego doświadczenia inżynierów ASPOL-FV w zakresie rekuperacji z odzyskiem ciepła. Rekuperatory z serii RAPTOR jako jedne z pierwszych na rynku krajowym umożliwiają podłączenie do instalacji “inteligentnych domów”. Dla uniknięcia ewentualnej pomyłki oraz szybkości podłączenia wszelkie przewody elektryczne wychodzące poza rekuperator (nagrzewnica, chłodnica, siłownik TVTL do GWC, odkurzacz, wc, sterownik, czujniki, itd) posiadają profesjonalne złącza przemysłowe oraz widoczne oznaczenia. Każde złącze damsko-męskie pasujące do siebie zdefiniowane jest przy pomocy tej samej litery alfabetu oraz krótkiego opisu. Automatyka rekuperatorów RAPTOR umożliwia rozbudowanie systemu o dowolne urządzenia peryferyjne.

Przykładowe urządzenia peryferyjne oraz aparatura, którą można podłączyć do rekuperatorów z serii RAPTOR:

moduł OCTAGON GGWC
moduł COOLER
nagrzewnica wodna;
nagrzewnica elektryczna;
chłodnica wodna;
przepustnica TVTL do sterowania GWC;
odkurzacz centralny;
sygnał z WC;
czujnik CO2;
czujnik wilgoci;

Centrale wentylacyjne z serii WindMaker maja bardzo szerokie zastosowanie:

domy jednorodzinne i biura;
sklepy, pawilony handlowe, magazyny;
salony kosmetyczne, fryzjerskie, oraz solaria;
restauracje, puby i dyskoteki;
warsztaty i hale produkcyjne.

Uwaga

Powietrze usuwane z pomieszczeń nie powinno przekraczać temp. 40 °C, oraz zawierać gazów i oparów w stężeniach zagrażających wybuchem. Zanieczyszczenie usuwanego powietrza powinno mieścić się w granicach dopuszczalnych przez przepisy o ochronie środowiska. Central typu WindMaker, nie należy montować w instalacjach wymagających stosowania materiałów kwasoodpornych.