Wykonany jest z folii aluminiowej i blachy ocynkowanej zwijanej spiralnie i ukształtowany w formie walca. Wymiennik konstrukcyjnie podzielony jest na dwie niezależne od siebie przestrzenie – powietrza nawiewanego oraz powietrza wywiewanego. Obie przestrzenie są oddzielone od siebie uszczelnieniem, zapewniającym dokładną separację, co umożliwia wymiennik ciepłaodzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego bez mieszania go z powietrzem nawiewanym. Spiralna konstrukcja rekuperatora oraz rozwiązanie dystrybucji powodują, że powietrze przepływa w nim po okręgu, przeciwprądowo i zarazem częściowo krzyżowo. Unikalna budowa wymiennika, duża powierzchnia wymiany oraz odpowiednia długa droga przepływu powietrza czynią, że wymiennik jest odporny na szronienie oraz osiąga sprawność 85 % i więcej, a sprawność ta dotyczy pełnego zakresu temperatur zewnętrznych przy ilości powietrza nawiewanego do wywiewanego w stosunku 1:1. Brak szronienia nawet przy występowaniu wysokich mrozów wyróżnia ten rekuperator od wszystkich występujących na rynku i pozwala stosować go bez nagrzewnic ochronnych na wlocie powietrza świeżego i bez systemów odmrażania wymaganych w innych tego typu urządzeniach. Potwierdziły to setki aplikacji urządzeń opartych na rekuperatorze spiralnym, pracujących od kilku lat w Polsce oraz w innych krajach Europy Wschodniej. Osiągane przez rekuperator spiralny parametry zostały stwierdzone przez Katedrę Ciepłownictwa Politechniki Białostockiej, a potwierdzone odrębnymi badaniami w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Przy ilości powietrza nawiewanego do wywiewanego w stosunku 1:1 – także przy bardzo dużych mrozach). Stawia to nasz wymiennik najwyżej pod względem sprawności wśród producentów rekuperator Bartosz Vena oferujących rekuperatory.
Unikatowa budowa wymiennika, długa droga przepływu powietrza sprawiają, iż jest on odporny na zamarzanie nawet przy silnych mrozach sięgających nawet do -30 °C. Od 2000 roku, czyli od momentu kiedy wprowadziliśmy do sprzedaży pierwszy rekuperator żaden z klientów nie uskarżał się na “zatkanie się” wymiennika lodem.
Pozwala pobierać powietrze zużyte, zanieczyszczone nawet gazami i po odzyskaniu z niego ciepła odprowadzić na zewnątrz bez mieszania się powietrzem czystym, wchodzącym do pomieszczeń.
Zastosowanie sterownika STW pozwala na bezobsługową pracę wentylacji z odzyskiem ciepła, dostosowanie intensywności wymian powietrza do rzeczywistych potrzeb.