Ogrzewanie to zapewnia poczucie komfortu cieplnego, dzięki równomiernemu rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu, od podłogi do sufitu (odczuwamy przyjemne ciepło przez stopy na podłodze i optymalną temperaturę na wysokości głowy).
Zbliżony do optymalnego rozkład temperatury w pomieszczeniu (rys. 1),
Brak grzejników w pomieszczeniu i możliwość dowolnej aranżacji wnętrza,
Przyjemne doznanie komfortu cieplnego,
Zmniejszenie ilości kurzu unoszonego w powietrzu (z powodu ograniczenia konwekcji),
Lepsze wytłumienie akustyczne dzięki zastosowaniu warstwy izolacyjnej,
Ograniczenie wysuszania powietrza w pomieszczeniu,
Korzystne techniczne niższe temperatury czynnika grzejnego (max. 55°C),
Oszczędność energii spowodowana niską temperaturą czynnika grzejnego i optymalnym usytuowaniem źródła ciepła w pomieszczeniu – oszczędność, do 20% w stosunku do ogrzewania tradycyjnego (grzejnikowego),
Możliwość łączenia z tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania,
Instalacja nie ulega korozji, nie osadza się kamień kotłowy,
Łatwość montażu rur KISAN (nie posiadają pamięci kształtu i są formowane na zimno),
Wykonanie pętli grzewczej z jednego odcinka rury, bez konieczności łączenia,
Szczelność dyfuzyjna rur systemu KISAN (dzięki warstwie aluminium w ściance rury tlen nie przenika do wody instalacyjnej), spełniająca wymagania normy PN-EN ISO 21003-2 „Systemy przewodów rurowych z rur wielowarstwowych do instalacji wody zimnej i ciepłej wewnątrz budynków – Rury.”
Co najmniej 50-letnia żywotność instalacji z rur systemu KISAN,
Możliwość wykorzystania niekonwencjonalnych, niskotemperaturowych i ekologicznych źródeł ciepła takich jak pompa ciepła, kolektory słoneczne bądź ciepło odpadowe w procesach technologicznych.
System ogrzewania podłogowego nie pokrywa zapotrzebowania ciepła w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła (pow. 80 W/m2) lub o ograniczonej powierzchni ogrzewania; w takich przypadkach trzeba zastosować dodatkowe ogrzewanie.
System wolniej reaguje na sterowanie od ogrzewania tradycyjnego.
Ze względu na zdolność przewodzenia ciepła nie każde wykończenie podłogi może być zastosowane.
Wpływ okresowych zysków ciepła jest częściowo ograniczony przez samoregulację ogrzewania podłogowego. Polega ona na tym, że przy wzroście temperatury powietrza w pomieszczeniu maleje różnica między temperaturą podłogi a temperaturą powietrza, a co za tym idzie maleje strumień ciepła oddawany przez podłogę. Dla przykładu, gdy wyjściowa temperatura w pomieszczeniu wynosi 20°C po wzroście temperatury powietrza o 2°C, strumień ciepła oddawanego do pomieszczenia maleje o 1/3.
Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego w każdym przypadku powinno być poprzedzone opracowaniem projektu technicznego instalacji, który powinien zawierać:
Norma dotycząca ogrzewań podłogowych PN-EN 1264 dokładnie określa maksymalne temperatury podłóg w zależności od typu pomieszczenia:
Optymalna temperatura wynosi 24–26°C.
Podczas obliczeń instalacji ogrzewania podłogowego należy sprawdzić, czy dla dobranego odstępu rur będzie zachowana dopuszczalna temperatura podłogi. W rzeczywistości, w warunkach eksploatacji ogrzewania podłogowego, temperatura podłogi jest znacznie niższa od obliczeniowej.
W projekcie ogrzewania należy przewidzieć następujące wartości charakterystycznych parametrów pracy instalacji:
Maksymalna temperatura czynnika grzewczego w przewodach nie powinna przekraczać 55°C.
Przed przystąpieniem do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego w obiekcie powinny być:
Norma dotycząca ogrzewań podłogowych PN-EN 1264 określa minimalne opory izolacji cieplnej dla płyt grzejnych ogrzewań podłogowych w zależności od typu pomieszczenia i jego usytuowania.
Izolację cieplną możemy wykonać z płyt styropianowych wysokiej twardości o gęstości minimum 20 kg/m3 – EPS 100 zgodnie z PN-EN 13163 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja”. Jako izolację można zastosować również wełnę mineralną usztywnioną żywicami. W celu zabezpieczenia przed zawilgoceniem izolacji cieplnej, pokrywa się ją warstwą folii polietylenowej bądź folii polietylenowej z naniesioną warstwą odblaskową (Al). Przy układaniu ogrzewania podłogowego na gruncie niezbędna jest również izolacja przeciwwilgociowa z folii polietylenowej pod warstwą izolacji cieplnej. W pomieszczeniach mokrych, np. łazienki można zastosować jeszcze jedną izolację przeciwwilgociową, zabezpieczającą przed zalaniem wodą.
Izolacja cieplna spełnia również funkcję tłumienia dźwięków.
,,(…)Przy wykonywaniu robót budowlanych należy stosować wyroby budowlane o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie wymagań podstawowych, określonych w art. 5 ust. 1 pkt. 1 – dopuszczone do obrotu i powszechnego lub jednostkowego stosowania w budownictwie.”
,,Za dopuszczone do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie uważane są:
1) wyroby budowlane, właściwie oznaczone, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami:
a) wydano certyfikat na znak bezpieczeństwa, wykazujący, że zapewniono zgodność z kryteriami technicznymi określonymi na podstawie Polskich Norm, aprobat technicznych oraz właściwych przepisów i dokumentów technicznych – w odniesieniu do wyrobów
podlegających tej certyfikacji,
b) dokonano oceny zgodności i wydano certyfikat zgodności lub deklarację zgodności z Polską Normą lub z aprobatą techniczną – w odniesieniu do wyrobów nie objętych certyfikacją określoną w lit. a) mających istotny wpływ na spełnienie co najmniej jednego z
wymagań podstawowych.
2) wyroby budowlane umieszczone w wykazie wyrobów nie mających istotnego wpływu na spełnienie wymagań podstawowych oraz wyrobów wytwarzanych i stosowanych według tradycyjnie uznanych zasad sztuki budowlanej (…)”
Powyższe wymagania są spełnione w wypadku wyrobów stanowiących elementy systemu ogrzewania podłogowego KISAN, których własności techniczne i właściwości użytkowe są opisane w aprobatach technicznych wydanych przez ITB:
Aprobaty są potwierdzone deklaracjami zgodności wystawionymi przez producentów. Dostarczane przez nas wraz z materiałami instalacyjnymi deklaracje zgodności producentów stanowią zgodnie z przepisami, podstawę do przystąpienia do odbioru technicznego instalacji ogrzewania podłogowego.
Wymagania stawiane materiałom stosowanym w ogrzewaniu podłogowym
Konstrukcja instalacji ogrzewania podłogowego powoduje, że czas eksploatacji tej instalacji nie powinien być krótszy od okresu eksploatacji budynku, tj. ok. 50 lat, ponieważ wymiana instalacji ogrzewania podłogowego w okresie eksploatacji budynku jest bardzo uciążliwa i wiąże się z dużymi nakładami fi nansowymi. Fakt ten stawia szczególne wymagania jakościowe stosowanym materiałom, takie jak:
Wysokie wymagania dotyczą wszystkich elementów składowych instalacji ogrzewania podłogowego, w tym również materiałów użytych do wykonania płyty grzejnej i izolacji ciepłochronnej. Przy wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego należy stosować materiały atestowane o jakości gwarantującej bezawaryjną eksploatację w okresach między remontami generalnymi budynku.
Wymagania stawiane materiałom stosowanym przy wykańczaniu podłóg (materiałom wykładzinowym)
Okładziny wykończeniowe na ogrzewaniach podłogowych powinny spełniać wymagania normy PN-EN 1264.
Muszą spełniać podstawowy warunek maksymalnego oporu cieplnego.
Rλ okładziny < 0,15 [m2K/W]
Zaleca się stosowanie kamieni naturalnych (granit, marmur itp.), płytek ceramicznych. Możliwe jest również zastosowanie parkietów o grubości do 10 mm, przy czym średnia wilgotność parkietu nie powinna być większa niż 8 % ± 2 %.
Dodatkowe obostrzenia dotyczą:
Wyżej wymienione materiały muszą posiadać dopuszczenie producenta do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym, pod względem wydzielania się substancji szkodliwych przy podwyższonej temperaturze użytkowania.
Izolacja brzegowa (cieplna, dźwiękochłonna i dylatacje)
Izolacja brzegowa oddziela płytę grzejną od pionowych przegród budowlanych, konstrukcyjnych i działowych. Spełnia ona następujące funkcje:
Pas izolacji brzegowej wykonany jest z taśmy przyściennej (pianki poliuretanowej grubości 8 mm i wysokości 150 mm), do której przymocowana jest folia polietylenowa. Folia ta, po nałożeniu na element izolacji cieplnej nie pozwala, aby beton dostał się między ścianę, a płytę izolacji cieplnej podczas wylewania warstwy zaprawy. Wystającą część izolacji brzegowej obcina się dopiero po ułożeniu wykładziny podłogowej.
Przy wykonywaniu szczelin dylatacyjnych stosuje się także profile dylatacyjne, o podobnych właściwościach jak izolacja brzegowa.