Zadzwoń: +48 501 262 022

Fotowoltaika

Ekologiczny sposób na oszczędność.

Kolektory słoneczne

Zobacz na czym polega działanie kolektorów.

Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny jest urządzeniem wychwytującym energię słoneczną i zamieniającym na energię cieplną. Zazwyczaj uzyskana w ten sposób energia cieplna gromadzona jest w zasobnikach, z których następnie może być wykorzystywana przede wszystkim do podgrzania ciepłej wody w budownictwie mieszkalnym, hotelach, obiektach rekreacyjnych, sportowych itp. oraz do ogrzewania wody w basenach kąpielowych otwartych i krytych. Istnieje również możliwość zastosowania kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania. I tak kolektory dzielą się na kolektory płaskie, które służą do przygotowania ciepłej wody i na kolektory próżniowe, które można dodatkowo wykorzystać do wspomagania cieplnego konwencjonalnych systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych i użytkowych.

Kolektor płaski

Kolektory płaskie składają się z absorbera promieni słonecznych i połączonych z nim miedzianych rurek. Przez rurki przepływa ciecz, która odbiera ciepło z absorbera. Całość jest zamknięta w izolowanej obudowie przykrytej z jednej strony taflą szklaną ze szkła hartowanego o dużej odporności na gradobicie. Tylna część kolektora osłonięta jest izolacją o bardzo niskim współczynniku przenikalności.

Kolektor próżniowy

Kolektor próżniowy natomiast składa się z dwóch koncentrycznych rur szklanych, które z jednej strony zakończone są półokrągło a z drugiej strony zgrzane ze sobą. Przestrzeń między nimi zostaje opróżniona z powietrza i hermetycznie zamknięta. W ten sposób otrzymujemy najlepszą izolację – próżnię. Powstałe w ten sposób naczynie można również określić jako termos. Aby umożliwić wykorzystanie energii słonecznej, pokryto zewnętrzną ścianę wewnętrznej rury wysoko selektywną przyjazną dla środowiska, warstwą tworzącą absorber. Warstwa absorbująca zamknięta jest w przestrzeni próżniowej. Promień światła trafiając na taki “termos”, przechodzi przez próżnię i zostaje przekształcony w absorberze na ciepło.

Slider fotowoltaika chmury

Znaczna przewaga kolektorów próżniowych nad płaskimi polega na:

zwiększonym uzysku energii z 1 m 2
wykorzystywaniu energii słońca nawet przy minusowych temperaturach
wygospodarowywaniu dużych uzysków energii w okresach przejściowych i zimą
skutecznym zabezpieczaniu uzyskanej energii, dzięki zasadzie termosu i próżniowej izolacji
niskim ciężarze
małej wrażliwości na kąt padania światła
wyłapywaniu promieniowania dyfuzyjnego w lekko pochmurnym dniu
wyższych temperaturach roboczych

Fotowoltaika

Ekologia to przyszłość.

Położenie geograficzne Polski gwarantuje do 1900 godzin słonecznych w ciągu roku, co oznacza możliwość uzyskania kilku tysięcy kWh darmowej energii z jednego tylko kolektora słonecznego. Proponowane przez nas rozwiązania dają oszczędności do 80% dla przygotowania ciepłej wody oraz do 30% w ogrzewaniu.


Zastosowanie kolektorów słonecznych:

  • przygotowanie ciepłej wody dla potrzeb ogólnych w budownictwie mieszkalnym, hotelach, obiektach rekreacyjnych, sportowych, innych
  • wspomaganie cieplne konwencjonalnych systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych
  • wspomaganie cieplne instalacji grzewczych z pompami ciepła
  • ogrzewanie wody w basenach kąpielowych otwartych i krytych.
kolektory watt

Kolektory słoneczne WATT