Witamy na stronie firmy SATRONIK
Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Fotowoltaika

Ekologiczny sposób na oszczędność.

Kolektory słoneczne

Zobacz na czym polega działanie kolektorów.

Kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny jest urządzeniem wychwytującym energię słoneczną i zamieniającym na energię cieplną. Zazwyczaj uzyskana w ten sposób energia cieplna gromadzona jest w zasobnikach, z których następnie może być wykorzystywana przede wszystkim do podgrzania ciepłej wody w budownictwie mieszkalnym, hotelach, obiektach rekreacyjnych, sportowych itp. oraz do ogrzewania wody w basenach kąpielowych otwartych i krytych. Istnieje również możliwość zastosowania kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania. I tak kolektory dzielą się na kolektory płaskie, które służą do przygotowania ciepłej wody i na kolektory próżniowe, które można dodatkowo wykorzystać do wspomagania cieplnego konwencjonalnych systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych i użytkowych.

Kolektor płaski

Kolektory płaskie składają się z absorbera promieni słonecznych i połączonych z nim miedzianych rurek. Przez rurki przepływa ciecz, która odbiera ciepło z absorbera. Całość jest zamknięta w izolowanej obudowie przykrytej z jednej strony taflą szklaną ze szkła hartowanego o dużej odporności na gradobicie. Tylna część kolektora osłonięta jest izolacją o bardzo niskim współczynniku przenikalności.

Kolektor próżniowy

Kolektor próżniowy natomiast składa się z dwóch koncentrycznych rur szklanych, które z jednej strony zakończone są półokrągło a z drugiej strony zgrzane ze sobą. Przestrzeń między nimi zostaje opróżniona z powietrza i hermetycznie zamknięta. W ten sposób otrzymujemy najlepszą izolację – próżnię. Powstałe w ten sposób naczynie można również określić jako termos. Aby umożliwić wykorzystanie energii słonecznej, pokryto zewnętrzną ścianę wewnętrznej rury wysoko selektywną przyjazną dla środowiska, warstwą tworzącą absorber. Warstwa absorbująca zamknięta jest w przestrzeni próżniowej. Promień światła trafiając na taki “termos”, przechodzi przez próżnię i zostaje przekształcony w absorberze na ciepło.

Slider fotowoltaika chmury

Znaczna przewaga kolektorów próżniowych nad płaskimi polega na:

zwiększonym uzysku energii z 1 m 2
wykorzystywaniu energii słońca nawet przy minusowych temperaturach
wygospodarowywaniu dużych uzysków energii w okresach przejściowych i zimą
skutecznym zabezpieczaniu uzyskanej energii, dzięki zasadzie termosu i próżniowej izolacji
niskim ciężarze
małej wrażliwości na kąt padania światła
wyłapywaniu promieniowania dyfuzyjnego w lekko pochmurnym dniu
wyższych temperaturach roboczych

Fotowoltaika

Ekologia to przyszłość.

Położenie geograficzne Polski gwarantuje do 1900 godzin słonecznych w ciągu roku, co oznacza możliwość uzyskania kilku tysięcy kWh darmowej energii z jednego tylko kolektora słonecznego. Proponowane przez nas rozwiązania dają oszczędności do 80% dla przygotowania ciepłej wody oraz do 30% w ogrzewaniu.


Zastosowanie kolektorów słonecznych:

  • przygotowanie ciepłej wody dla potrzeb ogólnych w budownictwie mieszkalnym, hotelach, obiektach rekreacyjnych, sportowych, innych
  • wspomaganie cieplne konwencjonalnych systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych
  • wspomaganie cieplne instalacji grzewczych z pompami ciepła
  • ogrzewanie wody w basenach kąpielowych otwartych i krytych.
kolektory watt

Kolektory słoneczne WATT