Montaż pompy ciepła, dlaczego warto o tym pomyśleć?
Posiadanie własnego kąta, to jeden z najważniejszych priorytetów każdego z nas. Budowa domu, to najczęściej spełnienie marzeń, a przede wszystkim możliwość zapewnienia poczucia bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich. Decydując się więc na budowę lub remont już powstałego domu, warto pomyśleć o takich rozwiązaniach, które pozwolą podnieść komfort życia, a jednocześnie będą doskonałą i atrakcyjną finansowo alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Do jednej z takich metod, należy chociażby montaż pompy ciepła. Na czym, to polega oraz jakie są pozytywy z zastosowania takiego rozwiązania?
Pompa ciepła w skrócie oznaczana PC, to urządzenie grzewcze, które odpowiada za uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu przy pomocy ciepła, pobieranego z otoczenia (najczęściej z wody, gruntu lub z powietrza). Kolejnym krokiem jest doprowadzenie go do instalacji centralnego ogrzewania (CO), klimatyzacji lub c.w.u (ciepła woda użytkowa). Wspomniana pompa, stanowi doskonalą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła przede wszystkim dlatego, że sprawdza się zarówno w nowych i energooszczędnych budynkach, jak również w pomieszczeniach dużo starszych. Montaż PC, to inwestycja, która mimo stosunkowo wysokich kosztów pierwotnych, szybko się zwraca. Decydując się na pompę ciepła, automatycznie odchodzą koszty, związane z koniecznością budowy kominów spalinowych, niezbędnych magazynów na opał, a także montażu zbiorników bądź kotłowni. Ogromnym plusem jest to, że pompy ciepła zaliczane są do odnawialnych źródeł energii, dlatego każdy, kto zdecyduje się na jej montaż, może starać się o uzyskanie rządowych dotacji.
Wady i zalety pompy ciepła
Pompy ciepła posiadają naprawdę sporą ilość zalet, dlatego ich montaż cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przede wszystkim są proste w obsłudze i nie wymagają dużego wysiłku związanego z ich obsługą. Posiadają możliwość regulacji pod indywidualne potrzeby użytkowników, co pozwala na maksymalną oszczędność czasu. Nie wymagają ładowania, rozpalania i czyszczenia kotła, a przy systematycznych, corocznych przeglądach będą pracować całkowicie nienagannie.
Biorąc pod uwagę PC, warto wspomnieć o tym, że idealnie sprawdzą się w zasadzie w każdym obiekcie. Śmiało można zamontować je zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w mieszkaniach. W przypadku domów, pompy ciepła montowane są najczęściej w garażach, pomieszczeniach gospodarczych lub w pralni. Jeśli chodzi o bloki mieszkalne, to PC stanowi dużo mniejszy problem w montażu niż chociażby kocioł na paliwo stałe lub olej. Pompy ciepła charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, co stanowi kolejny, niezmiernie ważny aspekt, przemawiający na ich korzyść.
Ogromną zaletą, która jest obecnie brana pod uwagę jest fakt, iż pompy ciepła są bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku. Oznacza to, że idealnie wpisują się w różnego rodzaju restrykcje, związane z przekraczaniem poziomu smogu w miastach. PC nie powoduje powstawania zanieczyszczeń w miejscu eksploatacji, a w przypadku produkcji energii elektrycznej, emisja spalin dla uzyskania 1 kW ciepła jest niższa niż biorąc porównywalnie kocioł na paliwo stałe. Warto zauważyć, że wszelkie zanieczyszczenia, które powstają w elektrowniach, klasyfikują się jako emisja wysoka, a to oznacza, że są rozpraszane na znacznej wysokości i na dużym obszarze.
Istnieją duże szanse, że już niedługo, energia elektryczna, niezbędna do pracy pompy ciepła, będzie pochodziła z energii słonecznej, energii wiatrowej lub z biopaliw.
Wymieniając ogromną ilość zalet, ciężko doszukiwać się jakichkolwiek wad. Niemniej jednak znajdują się takie kwestie, które mogą zaważyć na wyborze pompy ciepła. Jednym z najczęściej dostrzeganych minusów jest energia elektryczna, niezbędna do funkcjonowania PC. W przypadku jej chwilowego braku, konieczne będzie zastosowanie zamiennika, chociażby w postaci kominka lub awaryjnego zestawu akumulatorowego.
Minusem PC mogą być także jej gabaryty. Pompy ciepła z poziomym wymiennikiem potrzebują dość sporej powierzchni, co może stanowić duży problem w przypadku posesji ograniczonej rozmiarowo. W tym przypadku można zastosować w pompę z sondami pionowymi, niestety oznacza to automatyczny wzrost kosztów z racji na konieczność wykonania odwiertów.
Do najczęściej wymienianych wad pompy ciepła, zalicza się także obecność wentylatora, który powoduje występowanie obaw, związanych z głośną pracą urządzenia. W tym przypadku istotny jest jej montaż. Tylko poprawnie zamontowana PC, pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wydawanego dźwięku. W tym miejscu warto wspomnieć, że na rynku występuje coraz większa ilość tych, które charakteryzują się cichym działaniem.
Wśród minusów pompy ciepła, znajdują się także dość spore koszty instalacji. Ciężko dokładnie obliczyć czas, który jest niezbędny do uzyskania zwrotu takiej inwestycji, ponieważ jest on uzależniony od indywidualnych czynników. Przyjęło się, że koszt pompy ciepła zwraca się nieco dłużej, niż jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z konwencjonalnych źródeł ciepła. W tym przypadku warto jednak zastanowić się, na czym tak naprawdę najbardziej nam zależy. Naszym zdaniem ciężko jest zrównoważyć cenę montażu pompy ciepła z ceną, jaką możemy zapłacić za funkcjonowanie w zanieczyszczonym powietrzu.