Zadzwoń: +48 501 262 022

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Nie każdy z nas wie, że pompy ciepła towarzyszą nam w zasadzie każdego dnia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Wbrew pozorom, pompa ciepła nie odpowiada za jego wytwarzanie, lecz służy do przekazywania energii cieplnej. Pompy ciepła, to znajdujące się w naszych mieszkaniach lodówki, zamrażarki oraz klimatyzatory, które działają w trybie chłodzenia. Warto wspomnieć, że ich mechanizmy działają na podobnych zasadach. Podpowiadamy, jakie rodzaje pomp ciepła występują na rynku.

Pompy ciepła działają na zasadzie sprężania i rozprężania gazów. Te, które wykorzystuje się do celów grzania, pracują dla uzyskania centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku, cały mechanizm odpowiada za ciepło pobierane z dolnego źródła o zdecydowanie niższej temperaturze, które przy wykorzystaniu energii elektrycznej zostaje przekazane do górnego źródła, posiadającego wyższą temperaturę. Podział pomp, wykorzystywanych do celów grzania, dzieli się ze względu na dolne źródło zasilania, czyli wodę, grunt i powietrze. Wyróżnia się:

  • Pompy ciepła powietrzne I,
  • Pompy ciepła powietrzne II,
  • Pompy ciepła gruntowe,
  • Pompy ciepła wodne,
  • Pompy ciepła hybrydowe

Pompy ciepła powietrzne I

Ten rodzaj pompy, pracuje na zasadzie wykorzystywania powietrza zewnętrznego jako dolnego źródła. Głównym działaniem jest pobieranie ciepła z powietrza i transportowanie go do górnych źródeł ciepła, znajdujących się w budynku. W momencie, gdy dochodzi do ustalenia instalacji wodnej jako odbiornika, mamy do czynienia z rodzajem pompy ciepła powietrze-woda. Istnieje także sytuacja, gdy cała energia przechodzi do instalacji ogrzewania powietrznego. Ten rodzaj pompy, to typ powietrze- powietrze I.

Pompy ciepła powietrzne I, wykorzystywane są najczęściej w budownictwie indywidualnym. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim ich niesamowicie prosta konstrukcja, ale także najniższy koszt montażu, biorąc pod uwagę wszystkie pompy ciepła dostępne na rynku. Dlaczego powietrzne pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem do domu? Przede wszystkim dlatego, że mogą być instalowane dosłownie w każdym miejscu. Ponadto będą także świetnym wspomagaczem dla innego, już powstałego źródła ciepła, minimalizując tym samym koszty ogrzewania.

Pompy ciepła powietrzne II

Idealnie sprawdzą się w tych budynkach, które posiadają wentylacje mechaniczną. Dlaczego? Ponieważ pompy ciepła powietrzne II, wykorzystują powietrze wylotowe z budynku jako doskonałe źródło dolne. Oznacza to, że ciepło pozyskane z wentylacji nie zostaje przekazywane na zewnątrz, ale jest odzyskiwane. W przypadku tej pompy możemy mówić o typie powietrze- powietrze II (w momencie przekazywania powietrze wlotowego do instalacji) lub typie powietrze- woda II, kiedy dochodzi do przekazywania wody w instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła gruntowa

Ich zamontowanie jest już trochę bardziej wymagające i bardzo często wiąże się z wystąpieniem pewnych ograniczeń. Dotyczą one przede wszystkim wielkości posiadanej działki, występującego rodzaju gruntu, a nawet możliwości związanych z wykonywaniem różnorodnych prac ziemnych. Pompy ciepła gruntowe, wymagają zastosowania kolektora poziomego lub ewentualnie kolektora pionowego, umieszczonego w bardzo głębokich odwiertach. Poza tym, konieczność stworzenia źródła dolnego (dodatkowe badania geodezyjne, różnorakie prace ziemne i instalacyjne) sprawiają, że koszt jej montażu może być wyższy nawet o 15 tysięcy złotych, w porównaniu do pompy powietrznej. Co zatem przemawia na ich korzyść? Stabilna temperatura dolnego źródła.

Wodne pompy ciepła

Wodne pompy ciepła, wykorzystują energię hydrotermalną jako dolne źródło energii. Energia ta pochodzi z wód powierzchniowych, podziemnych lub morskich. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim wysoka efektywność. Do jej poprawnego funkcjonowania niezbędna jest także pompa wodna, która z kolei zużywa dodatkową energię elektryczną. Wodne pompy ciepła wymagają tego, aby prędkość przepływu wody przez wymiennik, była bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo, niezbędne są także kolejne nakłady na instalację zewnętrzną. Wodne pompy ciepła, rzadko kiedy wykonywane są na obiektach o niewielkich powierzchniach.

Hybrydowe pompy ciepła

Hybrydowe pompy ciepła, to doskonałe i przede wszystkim nowoczesne rozwiązanie techniczne, które świetnie wpływa na poprawę efektywności energetycznej w pompach ciepła. To właśnie w przypadku hybrydowych pomp, doszło do połączenia kilku źródeł pozyskiwania ciepła, co pozytywnie wpłynęło na jej zastosowanie. W tych urządzeniach wykorzystuje się głównie połączenie pompy ciepła gruntowej i powietrznej lub powietrznej i kotła gazowego. Dla lepszej optymalizacji wykorzystuje się sterownik mikroprocesorowy.

Jak dzielimy pompy ciepła, biorąc pod uwagę ich funkcjonalność i budowę?

  • Pompy ciepła rewersyjne – odpowiadają za szybkie i łatwe chłodzenie budynku przy zastosowaniu minimalnych kosztów inwestycyjnych,
  • Pompy ciepła inwerterowem- pozwalają na optymalizację pracy w stosunku do bieżącego zapotrzebowania,
  • Pompy ciepła jednofunkcyjne  – bez zbiornika ciepłej wody użytkowej,
  • Pompy ciepła dwufunkcyjne – posiadają wbudowane ogrzewanie ciepłej wody użytkowej,
  • Pompy jedno i dwusprężarkowe – idealne do zastosowania w budynkach komercyjnych i przemysłowych z uwagi na zdecydowanie większą moc grzewczą.