Zadzwoń: +48 501 262 022

Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła?

Decyzja zapadła i jako najlepszy sposób do ogrzewania domu wybraliście pompę ciepła? Świetnie! Teraz czas na to, aby zadecydować, który rodzaj pompy będzie najbardziej odpowiedni. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia indywidualnego zapotrzebowania na ciepło. Podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Wybór odpowiedniej pompy ciepła, powinien zapaść po ustaleniu zapotrzebowania budynku na ciepło oraz na moc grzewczą, która jest niezbędna do podgrzewania wody użytkowej i zależna od ilości mieszkańców w budynku. Wartości te, powinny zostać podane już na etapie projektu. Jeżeli jednak nasz projekt nie zakłada takich obliczeń, warto pokusić się o własne obliczenia, które umożliwią uzyskanie miarodajnych wyników. Dla ułatwienia podpowiadamy, że zapotrzebowanie na ciepło podaje się w jednostkach [kWh/rok] lun [kWh/m2.rok]. Na tej podstawie jesteśmy w stanie uzyskać informacje na temat ilości ciepła, niezbędnego do ogrzania jednego metra kwadratowego w ciągu roku.

Do takich wyliczeń potrzebna będzie także powierzchnia i kubatura, poziom izolacji zewnętrznych przegród budowalnych, warunki atmosferyczne panujące w lokalnym zasiedleniu, a także lokalizacja budynku względem południa. Posiadając takie dane można dokonać obliczeń we własnym zakresie, korzystając z oprogramowania OZC (Obliczanie Zapotrzebowania na Ciepło) lub skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.

Jak dopasować pompę ciepła?

Szacunkowe wyliczenia w tym zakresie, wymagają obliczenia zapotrzebowania budynku na moc, biorąc pod uwagę jego powierzchnię. Dla przykładu, szukając pompy ciepła dla budynku, którego powierzchnia wynosi 150 mkw. i klasyfikuje się jako dom energooszczędny, a jego zapotrzebowanie na moc wynosi 25W/ m2, to wówczas należy pomnożyć zapotrzebowanie na moc przez jego powierzchnię, czyli 25×150= 3750 W. Oznacza to, że do takiego budynku potrzebna będzie pompa ciepła o mocy 2,750 kW.

Odpowiednie wyliczenia należy wykonać także wtedy, gdy pompa ciepła ma służyć również do przygotowania cieplej wody użytkowej. Aby określić moc potrzebnego urządzenia, do naszych obliczeń należy dodać liczbę mieszkańców, a także ilość zużywanej przez nich ciepłej wody. Podczas każdego planowania przyjmuje się, że jedna osoba zużywa przeciętnie 50l ciepłej wody. Aby podgrzać ją do temperatury 450C, niezbędna jest moc grzewcza ok. 300 W. Posiadając więc czteroosobową rodzinę należy przyjąć moc dodatkową 1,2 kW (4x 300 W= 1200 W= 1,2 kW).

Dowiedz się jakiej pompy potrzebujesz – wypełnij Formularz doborowy

Taka analiza pozwala uzyskać informację, że najlepszą pompą dla budynku o powierzchni 150 mkw oraz dla przygotowania c.w.u. dla 4 osób będzie taka, której moc grzewcza wynosi ok. 4,0 kW.

Posiadając już określoną moc urządzenia, należy jeszcze określić jej typ. Do wyboru mamy pompę gruntową, wodną lub powietrzną. Te dwie pierwsze dają 100% gwarancji pokrycia mocy cieplnej. Wskaźnik w przypadku pompy powietrznej może oscylować między 50-65%, dlatego warto tutaj pomyśleć o instalacji urządzenia w systemie hybrydowym, aby pompa mogła współpracować z innym, konwencjonalnym źródłem ciepła.

Warto mieć na uwadze fakt, że decyzja o wyborze pompy ciepła nie zawsze może należeć do nas. Istnieje wiele czynników, często zupełnie niezależnych (np. zbyt mała działka), które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję. W takim przypadku polecamy skontaktować się z dobrym specjalistą, który umiejętnie dopasuje najlepszą pompę ciepła.