Zadzwoń: +48 501 262 022
Pompy ciepła Łódź

Pompa ciepła – czy warto ogrzewać nią dom?

Pompy ciepła to jedno z rozwiązań, które może całkowicie zastąpić klasyczne ogrzewanie domu albo przynajmniej częściowo ograniczyć konieczność korzystania z niego. Z drugiej strony – wciąż pokutuje wiele mitów dotyczących pomp ciepła i warto spojrzeć obiektywnie na możliwości, jakie ona daje.

Dlaczego pompa ciepła to świetna alternatywa do ogrzewania domu?

Pompa ciepła nie jest oczywiście jedyną możliwością. Alternatywą jest choćby ogrzewanie domu z kotła lub pieca na paliwa stałe. Tutaj oczywista jest ekologiczna przewaga pompy ciepła, a biorąc pod uwagę prace nad całkowitym zakazem opalania domowych pieców paliwami stałymi, okazuje się, że ta alternatywa już niedługo może być fałszywa.

Olej opałowy z kolei nigdy nie zyskał odpowiedniej popularności – to logistycznie skomplikowany, a na dodatek kosztowny sposób na ogrzewanie domu. Nadal też ogrzewanie pompą ciepła będzie zdecydowanie bardziej ekologiczne. Lepiej pod tym względem wypada ogrzewanie gazowe, jednak jego koszty stają się nieprzewidywalne – z tym zastrzeżeniem, że na pewno nie będą już niższe.

Porównanie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła i na przykład piecami akumulacyjnymi czy w inny sposób bezpośrednio energią elektryczną w ogóle nie ma większego sensu – tutaj pompa ciepła wygrywa zdecydowanie, daje też dużo większe możliwości, jeśli chodzi o konfigurację własnego systemu ogrzewania domu.

Korzyści z pompy ciepła

Ogrzewanie domu pompą ciepła ma solidne uzasadnienie. I dotyczy to nie tylko wariantu z pompą ciepła jako jedynym źródłem, ale też po połączeniu jej z istniejącym źródłem ciepła w ramach jednego systemu.

 • Elastyczna instalacja grzewcza, która pozwala precyzyjnie kontrolować temperaturę.
 • Instalacja grzewcza staje się znacznie tańsza w utrzymaniu dzięki wykorzystaniu OZE.
 • Pompy ciepła nie wymagają opału, więc odzyskujesz cenną przestrzeń.
 • Nie musisz mieć komina – a to same oszczędności i przy budowie, i na etapie eksploatacji.
 • W wielu przypadkach pompa ciepła będzie mogła służyć za klimatyzację w cieplejszym okresie.

Wielu właścicieli pomp ciepła docenia przede wszystkim czystość i wygodę związane z użytkowaniem powietrznych pomp ciepła, ale w dobrze zaprojektowanym systemie zalet jest znacznie więcej.

Dowiedz się więcej: Pompy ciepła

Zalety pompy ciepła

Nowoczesne dostępne w Polsce pompy ciepła powietrze-woda i innych typów są urządzeniami, które nie nastręczają wielu problemów i działają niemal bezobsługowo.

 • Pompy ciepła są bardzo czystymi urządzeniami: żadnych spalin, żadnego popiołu, żadnych pyłów.
 • Nowoczesne pompy powietrzne mogą być sterowane zdalnie i stać się częścią instalacji inteligentnego domu.
 • Nowa generacja pomp ma na tyle niewielkie zużycie energii elektrycznej, że często może być zasilana tylko z instalacji PV.

Powietrzna pompa ciepła, którą można kupić dziś, to zdecydowanie wydajniejsze i efektywniejsze rozwiązanie niż pompy sprzed parunastu lat.

Ile kosztuje miesięczna eksploatacja pompy ciepła?

Przyjmuje się, że miesięczny koszt eksploatacji pompy ciepła to około 200-250 złotych, choć większość kosztów przypada w sezonie grzewczym. Trudno jednak podać konkretne szacunki, nie znając choćby rozległości i typu instalacji grzewczej. Jeśli pompę można podłączyć pod domową instalację fotowoltaiczną, to koszty te często spadają do bardzo niskich wartości. Przede wszystkim jednak koszty ogrzewania budynku będą tym wyższe, im gorsza jest izolacja termiczna czy jakość stolarki okiennej.

Jak zmniejszyć koszt pompy ciepła – dofinansowania

Na pewno warto mieć pompę ciepła, ale jej zakup jest dość dużym wydatkiem. Na szczęście można obniżyć koszty inwestycji, korzystając z programów dotacji.

 • Czyste Powietrze: maksymalnie 32 tys. zł (do 37 tys. razem z instalacją fotowoltaiczną).
 • Moje Ciepło: maksymalnie 30% kosztów (do 30 proc. kosztów (pompa powietrzna – 7 tys. zł, gruntowa – 21 tys. zł).
 • Stop Smog: do 70% kosztów, nie więcej niż 53 tys. zł na budynek lub lokal.
 • Niektóre gminy prowadzą też programy lokalne wspierające odchodzenie od spalania węgla, a banki we współpracy z firmami handlującymi pompami ciepła mogą oferować preferencyjne warunki kredytowania inwestycji.

Mity dotyczące pompy ciepła

 • Montaż pompy ciepła jest ekstremalnie drogi. Z jednej strony – pewne koszty trzeba ponieść, ale cena ogrzewania pompą ciepła sprawia, że inwestycja zwróci się szybko, a możliwość skorzystania z dofinansowania realnie obniża koszty.
 • Pompy ciepła nie są wydajne w polskim klimacie. Starsze modele faktycznie miały problem z ogrzewaniem domu przy bardzo niskich temperaturach, ale nowa generacja może działać nawet do -20˚C.
 • Nie ma prądu – nie ma ciepła. W pewnym sensie to prawda, ale rozwiązaniem mogą być panele fotowoltaiczne. Z drugiej strony – klasyczna kotłownia bez prądu też nie będzie mogła spalać ani węgla, ani oleju opałowego.
 • Pompa ciepła tylko z ogrzewaniem podłogowym. To prawda, że to najwydajniejsze rozwiązanie, ale dobierając pompę i źródło ciepła, można cieszyć się z ciepłej wody użytkowej, uruchomić ogrzewanie podłogowe i klasyczne grzejniki.
 • Pompa ciepła hałasuje. Stare urządzenia i pompy przemysłowe faktycznie nie są ciche, w domowych pompach ciepła emisja hałasu jest porównywalna z – również nową – lodówką.

Ogrzej się przy pompie ciepła!

Zadbaj o koszty ogrzewania, wykorzystaj wszystko, co oferuje pompa ciepła, pozbądź się problemów z kotłem na paliwo stałe lub gaz płynny. Skontaktuj się z nami, doradzimy, zaprojektujemy, znajdziemy pompę ciepła idealną do Twojego domu. Podejmij decyzję już teraz – skorzystaj z dofinansowania i ciesz się tanim ciepłem w perspektywie najbliższych lat, zaczynając od następnej zimy.