Zadzwoń: +48 501 262 022
Pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym

Pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym – jak to działa? Czy warto?

Wiele osób, planując instalację grzewczą w budynku, zastanawia się nad wyborem rozwiązania najbardziej wydajnego — i tu często wybór pada na pompę ciepła. Pozwala czerpać energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji i jest odporna na podwyżki cen opału. Jak wykorzystać potencjał pompy ciepła? Tradycyjne kaloryfery nie są tu optymalnym rozwiązaniem. Ze względu na to, jakim systemem grzewczym jest pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe znakomicie idzie z nią w parze. Dlaczego? W tym wpisie nieco przybliżymy to zagadnienie.

Co daje połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe jest rodzajem niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, przez co najlepiej współpracuje z niskotemperaturowym źródłem ciepła. Połączenie go z pompą ciepła stało się niemal standardem w nowoczesnym budownictwie, ponieważ gwarantuje to niską różnicę temperatur między górnym i dolnym źródłem ciepła, a to bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji układu. Ze względu na to, że pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, wyższy komfort cieplny osiągniemy wtedy, gdy ciepłe powietrze pozostaje tam, gdzie powinno, zamiast uciekać pod sufit.

Takie połączenie zapewnia nam nie tylko wydajne i tanie w użyciu źródła ciepła, ale też pozwala na chłodzenie powietrza w upalne dni. Przy wyższych temperaturach zewnętrznych instalacji można użyć do efektywnego chłodzenia pomieszczeń, co można realizować na dwa sposoby – poprzez chłodzenie pasywne, kiedy to woda z instalacji podłogowej pobiera nadmiar ciepła z pomieszczeń i oddaje je do dolnego źródła ciepła, oraz poprzez chłodzenie aktywne, oparte na odwróconym działaniu pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym?

Zacznijmy od działania pompy ciepła. Tego typu instalację opiera się o tak zwane dolne źródło, którym może być temperatura wody, gruntu lub powietrza. W tym celu w przypadku wody wykorzystuje się istniejący akwen, kopie studnię, w przypadku gruntu tworzy kolektor pionowy bądź poziomy, natomiast powietrzne pompy ciepła wykorzystują urządzenie przypominające wentylator. W obiegu wciąż krąży czynnik, który staje się nośnikiem energii cieplnej. Sprężarka podnosi jego temperaturę i ciśnienie. Następnie ulega skropleniu w zaworze rozprężnym. W skraplaczu czynnik oddaje ciepło, skąd dystrybuowane jest do instalacji grzewczej w domu, w tym wypadku do wody, która zasila instalację ogrzewania podłogowego.

Czym różni się ogrzewanie podłogowe od ogrzewania grzejnikami?

Tradycyjne grzejniki działają na zasadzie konwekcji. W toku jego pracy dochodzi do utraty ciepła, które w naturalny sposób ucieka pod sufit. Z kolei ogrzewanie podłogowe wykorzystuje promieniowanie i ekonomicznie gospodaruje ciepłem. Cała podłoga jest nośnikiem. Szczególnie ważne jest też to, kaloryfery unoszą wraz z powietrzem kurz, co ma duże znaczenie dla alergików — w przypadku podłogówki nie ma takiego problemu.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Popularność ogrzewania podłogowego wynika z wielu czynników. Co najbardziej przekonuje do takiego rozwiązania? Powody są między innymi takie:

  • średnia temperatura wnętrza może zostać obniżona o 1-2 stopnie Celsjusza przy jednocześnie wysokim komforcie cieplnym,
  • podłogówka utrzymuje ciepło przy stopach, natomiast przy głowie temperatura jest wyraźnie niższa, co ma korzystny wpływ na samopoczucie,
  • prawidłowe wykonanie ogrzewania podłogowego zapewnia jego trwałość na nawet 50 lat,
  • możesz swobodnie wykorzystać całą podłogę bez konieczności przeznaczania miejsca na grzejniki,
  • wilgotność powietrza jest wyższa,
  • w pomieszczeniu nie unosi się kurz.

Kluczowym dla naszego zagadnienia atutem jest jednak znakomita współpraca ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. W domach energooszczędnych opartych o te systemy grzewcze ogrzewanie podłogowe jest naturalnym wyborem.

Ogrzewanie podłogowe – wady

Ogrzewanie podłogowe nie jest wolne od wad z punktu widzenia konsumenta. Jeśli chcemy postawić na taki sposób ogrzewania domu, warto pamiętać o jego minusach, takich jak:

  • wyższy koszt inwestycji,
  • ściślejsze wymogi do wykończenia podłogi – konieczność utrzymania odpowiednio niskiego oporu cieplnego, na przykład zamieniając ceramikę na panele lub parkiet drewniany musimy podnieść temperaturę zasilania, co zwiększa koszty ogrzewania,
  • rezygnacja z wykładzin i grubych dywanów, co ogranicza możliwe aranżacje wnętrza,
  • trudniejsze zmiany i naprawy, bo zmiana układu rur i okablowania wymaga zrywania posadzki.

Każdy, kto planuje pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe, musi te minusy mieć na uwadze. Do indywidualnego rozważenia pozostaje to, czy przeważają zalety, czy jednak wady.

Jaka pompa ciepła do ogrzewania podłogowego?

Współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym jest standardem, dlatego wszystkie urządzenia sprawdzą się w tym przypadku. Komfortowe rozwiązanie to urządzenie pracujące w niższej temperaturze, które sprawdzi się właśnie przy podłogówce. Konkretny model dobiera się w zależności od powierzchni domu i jego zapotrzebowania na ciepło.

Kiedy warto zdecydować się na współpracę pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym?

Połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego to zalecane rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy:

  • zależy Ci na tym, by w pełni wykorzystać sprawność pompy ciepła,
  • chcesz uzyskać wysoki komfort cieplny w domu,
  • chcesz zredukować rachunki za energię elektryczną — z ogrzewaniem grzejnikowym koszty eksploatacji wynikające z udziału sprężarki będą wyższe.

Dodatkowo możesz skorzystać ze wspomnianego wcześniej chłodzenia pasywnego lub aktywnego.

Co zrobić, jeżeli nie ma możliwości zainstalowania podłogówki?

Pompy ciepła mogą pracować bez ogrzewania podłogowego, choć nie jest to optymalne rozwiązanie. Górną instalacją systemu grzewczego mogą być konwencjonalne grzejniki. Wymaga to jednak montażu urządzenia wysokotemperaturowego. Jeżeli budynek jest domem energooszczędnym z dobrą izolacją, uzyskamy relatywnie korzystne wskaźniki. Jeśli brakuje solidnej izolacji, ogrzewanie pompą ciepła może nie być satysfakcjonujące.

Alternatywą jest wykonanie ogrzewania płaszczyznowego na ścianie lub suficie. To równie komfortowe rozwiązanie wymagające przeprowadzenia mniejszego remontu.

Koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego osobno

W Polsce najchętniej wybieranym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Koszt montażu jest w ich przypadku najniższy. Zazwyczaj dla domu 100m2 koszt takiego przedsięwzięcia wynosi 25-30 tysięcy złotych. Koszty eksploatacji zależą od wydajności urządzenia, komfortu termicznego mieszkańców i izolacji w budynku.

Jakie są koszty przy ogrzewaniu podłogowym? Uśredniając kwoty, dla domu 100m2 koszt instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego wyniesie 25500 złotych, w przypadku ogrzewania wodnego – 19000 złotych. Koszt eksploatacji zależy od źródła, z którego instalacja grzewcza czerpać będzie ciepło. Inne kwoty wygenerują kotły kondensacyjne na paliwa stałe, inne kotły gazowe, a już zupełnie inne będą koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego.

Koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego razem

W przypadku pompy ciepła i ogrzewania podłogowego wybieramy podłogówkę wodną. Koszty przedsięwzięcia koszt wyniesie około 40-50 tysięcy złotych. To duża inwestycja, która jednak bardzo się opłaca ze względu na to, że pompa ciepła pracuje bardzo tanio. W praktyce okazuje się, że zwrot kosztów następuje już po 5-7 latach. Jeśli masz dom niskoenergetyczny i projekt nie zostanie przewymiarowany, koszty ogrzewania będą oscylować w granicach 2500 złotych rocznie.

SATRONIK — pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe w jednym

Jeśli zależy Ci na tym, by usługa miała charakter kompleksowy, zapraszamy do kontaktu. Tworzymy projekty szyte na miarę i dopasowane do potrzeb mieszkańców. Zlecenie projektu i montażu pompy ciepła i ogrzewania podłogowego u nas pozwoli nam lepiej dopasować poszczególne urządzenia do siebie. To przekłada się na wyższą wydajność systemu. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!