Zadzwoń: +48 501 262 022
Pompa ciepła czy piec elektryczny – co się bardziej opłaca

Pompa ciepła czy piec elektryczny – co się bardziej opłaca?

Wiele osób na etapie projektowania domu czy podczas remontu zastanawia się pomiędzy zakupem pompy ciepła i ogrzewania elektrycznego. Zarówno jeden, jak i drugi system grzewczy wyróżnia się bardzo prostą obsługą. Nie ma tu potrzeby kupowania i składowania opału. Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne – pompa ciepła czy piec elektryczny? Przybliżamy to zagadnienie.

Czym kierować się w wyborze ogrzewania?

Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne? Zastanówmy się, czym kierować się w tym wyborze.

  • Bierzemy pod uwagę zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne.
  • Sprawdzamy, które rozwiązanie będzie wygodniejsze w obsłudze.
  • Zwracamy uwagę na wymagane przedsięwzięcia w budynku związane z wyborem sposobu ogrzewania domu – kotłownia i tym podobne.
  • Znaczenie ma żywotność systemu.
  • Wiele osób sprawdza skutki dla środowiska naturalnego.

Zaznaczmy przy tym, że koszty eksploatacyjne mogą być mniej lub bardziej zależne od cen paliw na rynku. Może to zmniejszyć opłacalność instalacji w dalszej perspektywie.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii. W przypadku pompy ciepła nie ma mowy o spalaniu żadnych paliw stałych. Urządzenie korzysta z energii cieplnej wody, gruntu lub powietrza. Ogrzany czynnik roboczy przechodzi przez sprężarkę, która go podgrzewa i zwiększa ciśnienie; następnie ulega on skropleniu i oddaje ciepło do instalacji grzewczej w budynku.

Funkcje pompy ciepła

Pompa ciepła pozwala przede wszystkim na ogrzewanie budynku, oferując wysoki komfort cieplny. Ponadto większość urządzeń umożliwia wytwarzanie ciepłej wody użytkowej (pomijając niektóre powietrzne pompy ciepła, konkretniej powietrze/powietrze). Wiele z tych urządzeń może pozwalać także na chłodzenie budynku – przepływ ciepła można odwrócić, czyli odprowadzać je z instalacji do dolnego źródła.

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła stała się niezwykle popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach. Wynika to z następujących czynników:

  • pozwala znacznie ograniczyć koszty ogrzewania – nie ma tu opału, jedyny wydatek generuje zużycie energii elektrycznej przez sprężarkę; pobór energii można dodatkowo ograniczyć – wystarczy przydomowa instalacja fotowoltaiczna,
  • jest całkowicie bezobsługowa – wystarczy ustawienie temperatury na termostacie,
  • nie wymaga tworzenia kotłowni czy miejsca do składowania opału, mieści się w pralni czy garażu, nie trzeba budować komina,
  • wieloletnia żywotność pompy ciepła – około 25-35 lat,
  • jest przyjazna dla środowiska – wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii.

Szczególnie ważne są tu koszty ogrzewania. Ze względu na ich wysokość można założyć, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się w ciągu około 5-7 lat, zestawiając je z opłatami wynikającymi z tradycyjnych systemów grzewczych. Daje to jej szczególnie dużą przewagę względem kosztów w przypadku ogrzewania elektrycznego.

Koszty pompy ciepła oraz jej eksploatacja

Ogrzewanie pompą ciepła wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Powietrzna pompa ciepła z montażem kosztuje około 25-30 tysięcy złotych. Wodna lub gruntowa pompa ciepła to wydatek na poziomie około 40-80 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć montaż ogrzewania podłogowego – pompę ciepła najlepiej łączyć właśnie z nim, a nie tradycyjnymi grzejnikami. Wtedy można lepiej spożytkować moc cieplną ze względu na to, że pompa ciepła jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Na taki wydatek można uzyskać wysokie dofinansowanie między innymi z programu Czyste Powietrze.

Koszty eksploatacji wynikają wyłącznie z pracy sprężarki. Musimy do niej dostarczać energię elektryczną. Im wyższy współczynnik COP, tym wyższa jest efektywność urządzenia – współczynnik równy 3 oznacza współczynnik mocy grzewczej do pobieranego prądu na poziomie 3:1. Atutem pomp ciepła jest to, jak dobrze pożytkują energię cieplną i jednocześnie niewiele prądu pobierają. Koszty wynoszą najczęściej około 1500-2500 złotych rocznie. Urządzenie doskonale współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, która bezpłatnie zasili sprężarkę i inne sprzęty, a przy tym pozwoli np. na darmowe ładowanie samochodu elektrycznego.

Jak działa piec elektryczny?

Ogrzewanie elektryczne wykorzystuje inny system, najczęściej oparty o ogrzewanie podłogowe. Alternatywą jest kocioł elektryczny, który lepiej współpracuje ze standardowymi grzejnikami. W pierwszym przypadku instalacja wykorzystuje kable grzewcze. W drugim ogrzewanie elektryczne bazuje na grzałce, która natychmiast podgrzewa wodę płynącą w rurach i docierającą do kaloryferów.

Funkcje pieca elektrycznego

Kocioł elektryczny może służyć jedynie do ogrzewania domu; wytwarza także ciepłą wodę użytkową. Nie nadaje się do chłodzenia.

Zalety pieca elektrycznego

W dylemacie „pompa ciepła czy kocioł elektryczny” warto wziąć pod uwagę także atuty tego drugiego.

  • Inwestycja jest mniej kosztowna. Koszty eksploatacyjne są wyższe, jednak także można je zredukować poprzez użycie instalacji fotowoltaicznej.
  • Urządzenie jest proste w obsłudze, a daje duże możliwości regulacji.
  • Nie wymaga tworzenia kotłowni lub miejsca do składowania opału. Znika koszt budowy komina.
  • Wpływ kotła elektrycznego na środowisko naturalne jest mniejszy niż w przypadku paliw stałych.

Minusem jest znaczna zależność od cen rynkowych prądu – energia elektryczna stale drożeje, przez co początkowe koszty eksploatacji mogą w praktyce okazać się znacznie wyższe. Żywotność jest niższa niż w przypadku pomp ciepła.

Koszty pieca elektrycznego oraz jego eksploatacji

Samo podłączenie kotła elektrycznego do instalacji to wydatek na poziomie 600 złotych. Do tego doliczamy zakup kotła elektrycznego jako takiego – ceny są tu bardzo zróżnicowane, jednak jest to wydatek na poziomie kilku tysięcy złotych. Bardziej komfortową i opłacalną alternatywą jest instalacja elektryczna podłogowa – inwestycja wyniesie ok. 25500 złotych.

Dużym minusem są koszty eksploatacji. Niższe są w nowoczesnych domach – budownictwo energooszczędne charakteryzuje się niższą energochłonnością, straty ciepła są mniejsze, więc ogrzanie domu finalnie kosztuje mniej. W starych budynkach straty będą wysokie. Podgrzewanie wody użytkowej także jest bardziej kosztowne w przypadku ogrzewania w pełni elektrycznego. Roczne wydatki przy obecnych cenach energii elektrycznej mogą przekroczyć 6000 złotych.

Pompa ciepła czy piec elektryczny – co wybrać?

Pompa ciepła czy piec elektryczny – tabela

SATRONIK – profesjonalna instalacja pompy ciepła

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją pompy ciepła i chcesz na stałe zredukować wydatki na ogrzewanie domu, skontaktuj się z nami. Możemy także przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej dla większych oszczędności. Tworzymy projekty szyte na miarę – bezpieczne, wydajne i przyjazne dla portfela w zarówno krótkiej, jak i długiej perspektywie. Zadzwoń i dowiedz się więcej!