Pompa ciepła czy gaz? Co lepsze do ogrzewania domu?
Wybór między pompą ciepła a ogrzewaniem gazowym nie jest prosty – obie technologie mają pewne zalety, a podjęta raz decyzja będzie ważyła na kosztach utrzymania przez wiele lat, dlatego w tym przypadku nie wystarczy, że porówna się roczne koszty ogrzewania domu – trzeba zrobić coś więcej.
Dlaczego wybór między ogrzewaniem gazowym a pompą ciepła jest taki ważny? Dlatego, że oba systemy – i ogrzewanie gazowe, i pompa ciepła – wymagają sporych inwestycji, więc nie można się z nich łatwo wycofać po paru latach. Oba wymagają też nieco innego projektu instalacji centralnego ogrzewania, jeśli mają działać idealnie. A w obu przypadkach koszty warto rozpatrywać nie tyle, patrząc na dane historyczne, ile raczej obserwując prognozy.
Wybór odpowiedniego źródła ciepła może decydować o możliwości stosowania niektórych inteligentnych rozwiązań, będzie wpływał na możliwość skorzystania z niektórych form dofinansowania i tak dalej.
Podstawowe informacje o ogrzewaniu domu pompą ciepła
Pompa ciepła pobiera energię cieplną z dolnego źródła i przekazuje ją do górnego. Świetnie pracuje z ogrzewaniem podłogowym, może stanowić uzupełnienie instalacji grzewczej albo rozwiązanie zupełnie samodzielne. Istnieją różne rodzaje pomp: powietrzna pompa ciepła, pompa woda-woda, gruntowa pompa ciepła: wszystkie one zużywają pewną ilość energii elektrycznej w celu zasilenia kompresora, natomiast energii pozyskanej z OZE jest statystycznie trzykrotnie więcej niż zużytego prądu. Pompa ciepła działa nawet w bardzo niskich temperaturach, choć faktycznie osiąga wtedy niższą sprawność.
Kiedy warto wybrać pompę ciepła?
Pompa ciepła pozwala w całości zadbać o ogrzewanie domu. Jeśli dolne źródło ciepła jest odpowiednio wydajne, dom z instalacją fotowoltaiczną i jest w nim ogrzewanie podłogowe, to wtedy montaż pompy ciepła jest właściwie domyślnym wyborem. Wady pomp ciepła to przede wszystkim sam koszt zakupu, ale ponieważ zakup pompy ciepła to jedyna duża inwestycja, łatwo można ją zestawić z amortyzacją w długim okresie.
Dowiedz się więcej: Pompy ciepła
Podstawowe informacje o ogrzewaniu domu gazem
Gaz ziemny wykorzystywany do ogrzewania budynku może być dostarczony przez przyłącze gazu ziemnego, można też, jeśli przyłącze gazowe nie istnieje, zastosować zewnętrzny zbiornik gazu płynnego. Kocioł gazowy spala gaz, ogrzewając wodę, która rozprowadzana jest po instalacji. Jest to wydajne źródło energii cieplnej, co do zasady czyste, ale jednak konieczna jest okresowa kontrola przewodów gazu. Nowoczesne kotły kondensacyjne są dość drogie, ale mają długi okres eksploatacyjny.
Kiedy warto wybrać ogrzewanie gazem?
Tam, gdzie ani pompy gruntowe się nie sprawdzą, a powietrzną pompę ciepła trudno jest zamontować, można postawić na kotły gazowe. Będą one mogły działać w dowolnej temperaturze, ale konieczne jest stworzenie przyłącza gazu, albo ustawienie zbiornika, który będzie musiał przechodzić okresowe przeglądy. W przypadku gazu z sieci gazowej jest to rozwiązanie, które można uwzględnić, ale trzeba pamiętać o rosnących kosztach paliwa.
Zalety pompy ciepła
- Praktycznie bezobsługowa, bardzo elastyczna.
- Kilka typów pomp ciepła do wyboru, co pozwala na zastosowanie najwydajniejszych rozwiązań w każdej sytuacji.
- Pełna konfigurowalność pracy instalacji.
- Przy wykorzystaniu PV niemal pełna niezależność od dostaw energii z zewnątrz.
Wady pompy ciepła
- Ograniczona wydajność w skrajnie niskich temperaturach.
- Wysoki koszt inwestycji (z możliwością skorzystania z dofinansowania)
Zalety ogrzewania gazowego
- Zwykle krótki czas realizacji.
- Niezależność od temperatur zewnętrznych.
Wady ogrzewania gazowego
- Dość wysoki koszt inwestycji i ograniczona możliwość skorzystania z dofinansowania.
- Konieczność prowadzenia regularnych przeglądów.
- Ryzyko wydostawania się spalin do pomieszczeń.
- Prawdopodobnie lawinowo rosnące koszty eksploatacyjne w perspektywie kolejnych lat.
Porównanie kosztu zakupu pompy ciepła i ogrzewania gazowego
Koszt założenia przyłącza gazowego i konstrukcji kotłowni to koło 20 tysięcy złotych. Niewiele wyższy będzie koszt instalacji w przypadku powietrznych pomp ciepła. Montaż pompy ciepła gruntowej będzie mniej więcej dwukrotnie droższy, ale ta będzie pracowała nie przez 20-25 lat, jak powietrzna, tylko przez 50.
Porównanie kosztów eksploatacji pompy ciepła i ogrzewania gazowego
Dokonanie tych szacunków jest praktycznie niemożliwe, bo zależy od szczegółów instalacji. W obu przypadkach można zacząć od kosztów rzędu 2-3 tysięcy miesięcznie, przy czym biorąc pod uwagę zapowiedziane uwolnienie cen gazu i ich obecne ceny, można założyć, że jeśli z montażem pompy ciepła założona została też instalacja PV, to za dwa-trzy lata porównanie będzie zdecydowanie na korzyść pomp ciepła.
Ogrzewanie gazem czy pompa ciepła – podsumowanie
Każdy przypadek warto ocenić indywidualnie, jednak biorąc pod uwagę dostępność kilku typów pomp ciepła oraz możliwość budowy bardziej elastycznego systemu, wydaje się, że z pomocą ciepła można ogrzewać się taniej i równie wygodnie, a może nawet wygodniej niż gazem. Chcielibyśmy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, które rozwiązanie jest lepsze, ale tego nie da się zrobić w tak ogólnym opracowaniu, dlatego proponujemy, żebyś skontaktował się z nami. Sprawdzimy, jakie byłyby koszty instalacji z pompami ciepła i wtedy uzyskasz twarde dane do porównań. Jesteśmy tu po to, żeby rozwiać Twoje wątpliwości!